Pyöräilykysely Jyväskylän alakoululuokille 2023 – vastata voi 24.3. asti!
Jyväskylän kaupunki, LastenParlamentti ja JYPS järjestävät pyöräilykyselyn Jyväskylän alakoululuokille. Kolmatta kertaa toteutettavalla kyselyllä selvitetään 1.–6.-luokkalaisten näkemyksiä pyöräilystä sekä Jyväskylän ja oman koulun pyöräilyolosuhteista.
Jyväskylän alakoululuokat voivat vastata kyselyyn nettilomakkeella luokanopettajan johdolla perjantaihin 24.3. asti.
Kyselyyn vastanneiden luokkien kesken arvotaan hyviä palkintoja. Kaksi luokkaa saa Pandan herkkutuotteita ja pyöräheijastimia sekä yksi luokka muita pyöräilyaiheisia palkintoja. Arvonnassa voittaneille luokille ilmoitetaan erikseen.
JYPS koostaa vastauksista yhteenvedon. LastenParlamentti käsittelee vastaukset. Kyselyn tulokset julkaistaan Jyväskylän Pyöräilyviikolla Kyllä pyörille -seminaarissa keskiviikkona 10.5. klo 13–16.
Kyselyn pyöräilyolosuhteita, kuten koulujen pyöräparkkeja ja väyliä, koskevat vastaukset toimitetaan Jyväskylän kaupunkirakennepalveluille, Jyväskylän Tilapalvelulle ja Keski-Suomen ELY-keskukselle. Kaupunkirakennepalveluiden, Tilapalvelun ja JYPSin edustajat pyrkivät myös vierailemaan loppuvuonna yhdellä koululla, jonka pyöräilyolosuhteissa on kyselyn perusteella haasteita.
Kysely on osa Jyväskylän kaupungin Liikkuva koulu -toimintaa fiksun ja kestävän arkiliikkumisen edistämiseksi. LastenParlamentti on kaikkien Jyväskylän alakouluikäisten vaikuttamiskanava, jonka tehtävänä on tuoda lasten ääntä kuuluviin kaupungin päätöksenteossa. JYPSillä kysely sisältyy Fillarilla pääsee -hankkeeseen, joka on saanut Liikenne- ja viestintävirasto Traficomilta liikkumisen ohjauksen valtionavustusta.
Vuoden 2022 pyöräilykyselyn tulokset
Haku Jyväskylän lapsipyöräilypormestariksi lukuvuodelle 2023–2024
Kaupunki, LastenParlamentti ja JYPS valitsevat keväällä Jyväskylään uuden lapsipyöräilypormestarin. Pormestariksi voi hakea 24.3. asti. Lisätietoja hakutiedotteessa.
Kutsu osallistua Jyväskylän 13. Pyöräparaatiin lauantaina 6.5.2023 klo 13–14
Samalla kutsumme kaikki koululaiset ja opettajat mukaan hauskaan Pyöräilyviikon fillariparaatiin!
Vinkkejä kouluille pyöräilytoiminnan järjestämiseen
- Skillilataamon harjoitteet, pelit ja leikit pyöräilytaitojen harjoitteluun
- Pyöräliiton ja Pyöräilykuntien verkoston Pyöräilyleikit-materiaali
- Fiksusti kouluun -sivusto
- JYPSin Fillariakatemian materiaalipankki lasten ja nuorten toimintaan
JYPSin kouluvierailukiertueet 2023
JYPS järjestää Keskimaan sekä Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin rahoituksella keväällä ja syksyllä kouluvierailukiertueet. Lisätietoja vierailuiden nettisivulla.
Lisätietoja
- JYPS, projektityöntekijä Maija Savolainen, maija.savolainen (ät) jyps.fi, 050 518 9330
- Jyväskylän kaupunki, fiksun liikkumisen koordinaattori Mira Juuma, mira.juuma (ät) jyvaskyla.fi, 050 350 5359
- LastenParlamentti, koordinaattori Anu Suokas, anu.suokas (ät) jyvaskyla.fi, 050 5019887